Jesteś tutaj:

Stomatologia
zachowawcza Ostróda

Regularne wizyty kontrolne u stomatologa pozwalają na szybkie wykrycie ubytków próchnicowych i ich wyleczenie. Natomiast systematyczne wykonywanie higienizacji oraz odpowiednia higiena jamy ustnej skutecznie zapobiegają rozwojowi próchnicy i innych chorób zębów oraz jamy ustnej. Chcąc cieszyć się pięknymi, zdrowymi zębami przez wiele lat nie można unikać stomatologów ogólnych. To właśnie oni zajmują się profilaktyką i leczeniem podstawowych chorób zębów i jamy ustnej.

Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza, zwana także ogólną, jest podstawą dla zdrowia naszych zębów i jamy ustnej. Głównym jej celem jest wzmocnienie struktury zębów, by zapobiec rozwojowi wszelkich chorób stomatologicznych, głównie próchnicy. Jednak stomatolog ogólny nie zajmuje się tylko profilaktyką, on także leczy zęby, zanim stan chorobowy poważnie się rozwinie i będzie konieczna interwencja stomatologa innej specjalizacji.

By stomatologia zachowawcza była skuteczna, pacjenci powinni regularnie umawiać się na wizyty kontrolne, wykonywać zabiegi profilaktyczne w gabinecie dentystycznym oraz dbać o prawidłową higienę jamy ustnej w domowym zaciszu. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji, zarówno w domu, jak i w gabinecie dentystycznym, nasze zęby będą zdrowe, silne i piękne, oraz będą dobrze nam służyły przez większość naszego życia.

Jakie zabiegi może przeprowadzić stomatolog ogólny?

Stomatolog ogólny zajmuje się trzema rzeczami: profilaktyką, diagnostyką oraz leczeniem zębów.

Profilaktyka u dentysty

Gdy czujemy się dobrze, nasze zęby nas nie bolą i nie dostrzegamy niepokojących zmian w jamie ustnej, umawiamy się do stomatologa w celach profilaktycznych. Chcemy sprawdzić, czy stan naszych zębów faktycznie jest dobry oraz je wzmocnić. Na wizycie kontrolnej stomatolog przeprowadza przegląd stomatologiczny, podczas którego dokładnie ocenia stan naszego uzębienia oraz błony śluzowej. Jeśli chcemy, stomatolog może wykonać zabiegi profilaktyczne, do których należą:

  • instruktaż prawidłowej higieny jamy ustnej;
  • zabiegi usuwające płytkę nazębną i kamień nazębny oraz wzmacniające strukturę zębów, czyli skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzację;
  • lapisowanie zębów mlecznych, przeprowadzone przez stomatologa dziecięcego.

Diagnostyka u stomatologa

Gdy przychodzimy do dentysty z bólem zęba lub w trakcie kontroli lekarz zauważy coś niepokojącego, należy zdiagnozować problem przed podjęciem leczenia zębów.

Stomatolog ogólny może zlecić podstawowe badania diagnostyczne, np. zdjęcie RTG chorego zęba lub pantomogram, na którym widać stan wszystkich zębów w jamie ustnej. Dodatkowo można wykorzystać kamerę wewnatrzustną, laser diagnostyczny lub mikroskop, co znacznie zwiększa skuteczność wykrywania ubytków próchnicowych.

Leczenie zębów u dentysty

Po zbadaniu zębów i postawieniu diagnozy, stomatolog zachowawczy może także zająć się leczeniem zębów i jamy ustnej. U dentysty ogólnego wyleczymy:

  • próchnicę, również tę zaawansowaną, która dotarła do miazgi zębowej, wówczas konieczne będzie leczenie kanałowe;
  • zniszczoną koronę zębową poprzez jej odbudowę;
  • nadwrażliwość zębów;
  • powstałe ubytki;
  • krwawiące dziąsła.

Jak często powinniśmy chodzić do dentysty?

Regularne przeglądy dentystyczne są zalecane dla każdego, kto chce zadbać o zdrowie swoich zębów. Dentystę warto odwiedzać dwa razy w roku, by możliwie najwcześniej wykryć ewentualne zmiany próchnicowe. Wówczas unikniemy poważniejszych problemów zdrowotnych, a leczenie nie będzie aż takie kosztowne. W trakcie wizyt kontrolnych warto także wykonać higienizację zębów, usunąć nagromadzony kamień i osad nazębny, który negatywnie wpływa na kondycję zębów.

Wielu pacjentów unika regularnych wizyt u dentysty. Trudno im znaleźć czas lub szkoda im pieniędzy, gdy wszystko wydaje się w porządku, a zęby nie bolą, lub po prostu nie lubią chodzić do dentysty. Jednak gdy pojawia się uporczywy ból zęba, nie zwlekajmy z wizytą w gabinecie stomatologicznym. Ból sam nie minie, czy to z powodu próchnicy, czy z nadwrażliwości zębów, a stan zdrowia jamy ustnej będzie się tylko pogarszał. Stomatolog ogólny może zająć się leczeniem nadwrażliwości zębów czy krwawiących dziąseł. Stosowanie reklamowanych produktów mających rozwiązać te problemy, to rozwiązanie tylko i wyłącznie doraźne.

Ile zapłacimy u stomatologa ogólnego w Ostródzie?

Koszt wizyty u stomatologa ogólnego zależy od przeprowadzanych badań oraz zabiegów. Ceny między różnymi gabinetami także mogą się od siebie różnić. W Centrum Uśmiechu Medicover w Ostródzie mamy przejrzyste stawki, a z naszym cennikiem można zapoznać się na stronie: Cennik stomatologia zachowawcza Ostróda.

Dlaczego warto chodzić do stomatologa ogólnego?

Próchnica jest powszechną chorobą zębów, która, gdy jest nieleczona, skutkuje bardzo przykrymi konsekwencjami dla zdrowia zębów i jamy ustnej. Jednak zmiany próchnicowe nie rozwijają się z dnia na dzień. To stosunkowo długi proces, który dzięki regularnym przeglądom stomatologicznym można powstrzymać, zanim zmiany próchnicowe dotrą do miazgi (żywej tkanki zęba). Systematyczne wizyty u dentysty i wykonywanie zabiegów profilaktycznych pozwalają efektywnie zminimalizować ryzyko rozwoju poważnych, bolesnych chorób zębów, których leczenie jest kosztowne.

Stomatolog w Ostródzie: