Jesteś tutaj:

Periodontologia Ostróda

Paradontoza, choroby dziąseł i przyzębia dla większości osób brzmią strasznie. Wielu z nas woli nawet o nich nie myśleć, a przecież schorzenia te dotykają naprawdę sporą część Polaków. W dodatku ich leczenie jest kosztowne i czasochłonne. A przecież można ich uniknąć. Odpowiednia higiena jamy ustnej oraz regularne zabiegi higienizacyjne naprawdę znacząco ograniczają ryzyko rozwoju chorób przyzębia. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie.

Czym zajmuje się periodontologia?

Periodontologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Czym jest jednak przyzębie? Jest to zespół tkanek otaczających i utrzymujących ząb w zębodole. W skład przyzębia wchodzą:

  • dziąsła,
  • ozębna,
  • okostna,
  • kość wyrostka zębodołowego,
  • cement korzeniowy.

Kiedy warto iść do periodontologa?

Do periodontologa pacjenci najczęściej trafiają, gdy chorują na paradontozę, zapalenie przyzębia lub zapalenie dziąseł. Przeważnie konsultacje periodontologiczną zleca stomatolog ogólny, który podczas wizyty w gabinecie zauważy niepokojące objawy w obrębie przyzębia. Jednak istnieje szereg objawów, jakie możemy zaobserwować samodzielnie, są to między innymi:

  • krwawienie dziąseł,
  • nadwrażliwość zębów,
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • nawracające afty i owrzodzenia,
  • tkliwe, zaczerwienione dziąsła,
  • suchość jamy ustnej.

Powyższe objawy wyraźnie sugerują, że dzieje się coś niepokojącego ze zdrowiem naszej jamy ustnej. Gdy je zaobserwujesz również u siebie, niezwłocznie należy udać się do stomatologa. Można także od razu zapisać się na wizytę u dobrego periodontologa.

Schemat zęba ze stanem zapalnym w stomatologii.

Jak wygląda wizyta u periodontologa?

Wizyta u periodontologa rozpoczyna się od wywiadu z pacjentem i oceny stanu zdrowia błony śluzowej, dziąseł, a także przyzębia i kości. Po niezbędnych badaniach i postawieniu odpowiedniej diagnozy, lekarz omawia stan zdrowia pacjenta i proponuje plan leczenia. W niektórych przypadkach leczenie rozpoczyna się już na pierwszej wizycie.

Jakie są zabiegi periodontologiczne w Ostródzie?

Periodontologia opracowała wiele różnych zabiegów dopasowanych do schorzeń przyzębia i błony śluzowej. W ramach leczenia periodontologicznego lekarz może przeprowadzić między innymi poniższe zabiegi.

  • Higienizacja zębów, która jest nieskomplikowanym zabiegiem, klasyfikowanym jako procedura profilaktyczna. Jednak dokładne oczyszczenie zębów z kamienia nazębnego i płytki nazębnej ułatwia późniejsze procedury.
  • Plastyka dziąsła i wyrostka zębodołowego.
  • Zabiegi płatowe.
  • Chlosite – stosowane np. w przypadku leczenia paradontozy.
  • Gingiwoplastyka, czyli m.in. korekta uśmiechu dziąsłowego.
  • Szynowanie zębów.
  • Czyszczenie kieszonek zębowych, czyli kiretaż otwarty lub zamknięty.
  • Zabiegi chirurgiczne – wykonywane po to, aby oczyścić kości z ognisk zapalnych.
  • Usuniecie zmiany w obrębie błony śluzowej.

Wszystkie powyższe zabiegi można wykonać u periodontologa w Centrum Uśmiechu Medicover w Ostródzie.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne?

Po przeprowadzeniu niezbędnych badań i postawieniu diagnozy, periodontolodzy leczenie swoich pacjentów zwykle rozpoczynają od usunięcia z ich koron zębowych nagromadzonej płytki nazębnej, a także kamienia nazębnego. U części pacjentów wykonuje się także skalling poddziąsłowy, czyli usuwa się kamień z korzeni zębowych. Często też przeprowadzany jest kiretaż otwarty lub zamknięty albo root planning. Jeśli powyższe zabiegi są niewystarczające, niestety niezbędna może się okazać interwencja chirurgiczna. W takim przypadku lekarz odbudowuje zniszczone tkanki zęba oraz poprawia anatomią przyzębia.

Jak należy dbać o zdrowie przyzębia?

Chorób przyzębia można uniknąć, odpowiednio dbając o higienę jamy ustnej. Codzienne mycie zębów, stosowanie płynów do płukania i nici dentystycznej znacząco obniżają ryzyko rozwoju chorób przyzębia. Warto także systematycznie wykonywać higienizację zębów w gabinecie dentystycznym.

Warto pamiętać, że odpowiednia profilaktyka może oszczędzić nam sporo bólu, wielu wizyt u periodontologa oraz pieniędzy, gdyż zapobieganie jest tańsze od leczenia chorób dziąseł i przyzębia.

Jaki jest koszt leczenia periodontologicznego w Ostródzie?

Trudno oszacować koszt leczenia periodontologicznego bez znajomości przypadku. Cena terapii chorób przyzębia w dużej mierze zależy od niezbędnych do pełnego wyleczenia zabiegów. Z orientacyjnymi kosztami poszczególnych procedur realizowanych w Centrum Uśmiechu Ostróda można się zapoznać na naszej stronie internetowej: Cennik periodontologia Ostróda. Zaznaczamy jednak, że całkowite koszty leczenia periodontologicznego są określane indywidualnie w zależności od stanu pacjenta.

Konsultacja periodontologiczna – jak przebiega?

Jeśli masz problemy z tkankami przyzębia, zastanawiasz się na pewno, jak przebiega leczenie periodontologiczne. Leczenie u periodontologa we Wrocławiu każdorazowo rozpoczyna szczegółowy wywiad i diagnostyka. O stanie zębów dentysta przekonuje się, wykonując m.in. badanie głębokości kieszonek dziąsłowych, oceniając higienę jamy ustnej czy robiąc zdjęcie RTG, które uwidacznia stan kości. Zebrane w ten sposób dane pozwalają stworzyć szczegółowy plan leczenia.

Do zabiegów periodontologicznych, które przeprowadza się zazwyczaj na kolejnych wizytach, należą m.in.: oczyszczanie kieszonek dziąsłowych, regeneracja lub przeszczep tkanek czy usuwanie zmian występujących w obrębie błony śluzowej jamy ustnej. Jeśli problem zaistniał z powodu niewystarczającej higieny jamy ustnej, lekarz może także poinstruować pacjenta, jak ważna jest profilaktyka i w jaki sposób prawidłowo szczotkować zęby na co dzień. Istotne jest również leczenie powstrzymujące choroby przyzębia, jeśli te zostaną już u pacjenta wykryte. Jedną z takich dolegliwości jest np. paradontoza.

Periodontolog w Ostródzie: