Jesteś tutaj:

Diagnostyka
stomatologiczna Ostróda

W każdej dziedzinie medycyny prawidłowe postawienie diagnozy jest kluczowe do wprowadzenia właściwego planu leczenia. Bez postawienia diagnozy lekarze nie są w stanie wyleczyć pacjenta. Nie inaczej jest w stomatologii. Pacjenci przychodzą z różnymi problemami, a choroby ich zębów są w różnym stanie zaawansowania. Badania diagnostyczne pozwalają dentyście bardzo dokładnie ocenić stan uzębienia pacjenta i opracować najlepszy możliwy plan leczenia.

Jakie badania mogą zlecić stomatolodzy?

Stomatolodzy mogą zlecić szereg różnych badań, dzięki którym uzyskają niezbędne informacje o stanie zębów pacjenta. Należą do nich:

 • rentgen zębów;
 • tomografia komputerowa;
 • pantomogram;
 • zdjęcie cefalometryczne;
 • skanowanie uśmiechu w technologii 3D;
 • badanie kamerą wewnątrzustną.

RTG punktowe zęba w Ostródzie

Najbardziej podstawowym rodzajem diagnostyki w stomatologii jest rentgen zębów. Badanie to ukazuje stan zębów oraz ich budowę. Wykorzystuje się je w diagnostyce stanu zapalnego i chorób miazgi oraz przyzębia. Jest niezbędne przed przeprowadzeniem leczenia kanałowego, gdyż na zdjęciu RTG zęba bardzo dobrze widać liczbę kanałów zębowych oraz ich kształt, a informacje te są konieczne, by dobrze przygotować się do zabiegu.

Pantomogram Ostróda

Zdjęcie pantomograficzne uwidacznia struktury niewidoczne gołym okiem. Na tym zdjęciu widać wszystkie zęby pacjenta, szczękę, żuchwę, stawy skroniowo-żuchwowe, zatoki przynosowe oraz fragment podniebienia twardego. Pantomogram dostarcza stomatologowi bardzo wielu informacji i zaleca się jego wykonywanie co dwa lata.

Tomografia komputerowa w Ostródzie

Tomografia komputerowa jest techniką obrazowania tkanek. Aparat wykonuje serie zdjęć i nakłada je na siebie, tworząc obraz 3D. Badanie to wykorzystuje się w implantologii, chirurgii, ortodoncji i czasami w endodoncji. Obecnie najczęściej mówi się o tzw. CBCT, a więc o stożkowej tomografii komputerowej, która wykorzystywana jest w stomatologii i zapewnia dużą precyzję badania.

Zdjęcie cefalometryczne Ostróda

Cefalometria polega na zrobieniu zdjęcia czaszki w pozycji bocznej, na którym bardzo dobrze widać zgryz pacjenta, jego kości, tkanki miękkie i twarde twarzy oraz podniebienie twarde i zatoki przynosowe. To podstawowe badanie wykonywane przez ortodontów, ale przydaje się także w protetyce i chirurgii rekonstrukcyjnej.

Skanowanie uśmiechu w technologii 3D i badanie kamerą wewnątrzustną

Skanowanie 3D pozwala na wykrycie zmian próchnicowych i dokładnie zmierzyć kolor uzębienia pacjenta, co jest niezwykle ważne na przykład przy doborze korony protetycznej.

Podczas kontroli stomatolog dokładnie ogląda zęby pacjenta. Zwykle wykorzystuje się do tego lusterko, jednak aktualnie można przeprowadzić badanie kamerą wewnątrzustną, co pozwala zaobserwować nawet najmniejsze niepokojące zmiany w uzębieniu pacjenta.

Gdzie zrobić zdjęcie zęba w Ostródzie?

Wybierając swojego dentystę, warto wybrać takiego, który posiada najnowocześniejszy sprzęt i u którego będzie można wykonać wszystkie niezbędne badania. W Centrum Uśmiechu Medicover w Ostródzie można przeprowadzić radiologię cyfrową w pełnym zakresie:

 • zdjęcie pantomograficzne,
 • tomografia komputerowa szczęk,
 • zdjęcia cefalometryczne,
 • zdjęcia zatok i stawów skroniowo-żuchwowych,
 • radiowizjografia (cyfrowe zdjęcia zębowe).

Posiadamy między innymi PROMAX nowoczesny zaawansowany technologicznie cyfrowy aparat umożliwiający szybką i dokładną diagnostykę w gabinecie stomatologicznym. Aparat oferuje szerokie możliwości konfiguracji.

Prosta obsługa i minimalna dawka promieniowania umożliwiają wykonywanie zdjęć pacjentom w różnym wieku. Zdjęcia wysokiej jakości pacjent otrzymuje na płycie CD.

Innym naszym aparatem wartym uwagi jest aparat do zdjęć wewnątrzustnych. Bezpieczny i niezbędny w każdym gabinecie. Nowoczesna technologia pozwoliła ograniczyć dawkę promieniowania o ponad 90% w porównaniu do zdjęcia RTG klasycznego. Parametry ekspozycji dobierane są automatycznie do rodzaju zęba. Zdjęcia wykonywane są szybko i precyzyjnie, a otrzymany obraz wysokiej jakości umożliwia diagnostykę różnorodnych zmian chorobowych zębów i tkanek otaczających.

Z kosztami poszczególnych badań realizowanych w naszym centrum można zapoznać się na naszej stronie internetowej: Cennik diagnostyka stomatologiczna Ostróda.

Badania z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej w stomatologii - jakie są rodzaje?

 • Zdjęcie wewnątrzustne, tzw. RTG zęba - to zdjęcia pojedynczych zębów wykonywane metodą radiowizjografii. Służą do diagnostyki schorzeń zębów ze zmianami zapalnymi, z dużymi ubytkami i po urazach, jak również w trakcie zabiegów wszczepiania implantów.
 • Zdjęcie pantomograficzne - to zdjęcie przeglądowe całego uzębienia wraz z kością szczęki i żuchwy oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Jest wykonywane w diagnostyce i planowaniu leczenia np. ortodontycznego, protetycznego, chirurgicznego i implantologicznego.
 • Zdjęcie stawów skroniowo-żuchwowych - wykonywane są w schorzeniach stawów, zaburzeniach okluzji oraz w planowaniu niektórych rekonstrukcji protetycznych.
 • Zdjęcie cefalometryczne - to zdjęcie całej czaszki wykorzystywane w diagnostyce leczenia ortodontycznego i chirurgicznego leczenia wad zgryzu. Najczęściej wykonywane jest z profilu.
 • Zdjęcie zgryzowo-skrzydłowe – to zdjęcia wykonywane w celu diagnostyki próchnicy w miejscach trudnodostępnych badaniem klinicznym (powierzchnie styczne, miejsca pod “starymi wypełnieniami”). Zdjęcie skrzydłowo-zgryzowe obrazuje korony 8 zębów szczęki i żuchwy.

Stomatolog w Łodzi: