Jesteś tutaj:

Chirurgia stomatologiczna Ostróda

Chirurgia stomatologiczna może przerażać pacjenta. W końcu kojarzy się z inwazyjnym i nieprzyjemnym leczeniem. W dodatku do chirurga stomatologa trafiamy w przypadku znacznie poważniejszych schorzeń niż do dentysty zachowawczego. Na fotelu w gabinecie chirurgicznym siadamy, gdy niezbędne są inwazyjne zabiegi w obrębie jamy ustnej. Na szczęście współczesna medycyna pozwala zwiększyć komfort pacjenta. Nawet poważne zabiegi o szerokim zakresie można przeprowadzić bezpiecznie, w komfortowych warunkach i oczywiście bezboleśnie.

Czym zajmuje się chirurgia stomatologiczna?

Niektóre problemy stomatologiczne wymagają interwencji chirurgicznej, z tego względu rozwinął się osobny dział w stomatologii, czyli właśnie chirurgia stomatologiczna. Specjaliści z tej dziedziny zajmują się schorzeniami w całej jamie ustnej.

Chirurdzy stomatologiczni kojarzą nam się głównie z ekstrakcją problematycznych ósemek, ale nie zajmują się wyłącznie nimi. Usuwają zęby, których nie jest w stanie wyrwać stomatolog zachowawczy, np. niewyrżnięte, zatrzymane lub gdy pozostał niewielki fragment na powierzchni dziąsła. Poza tym zajmują się usuwaniem zmian nowotworowych w jamie ustnej, leczeniem nieprawidłowości w obrębie połączeń kości i mięśni twarzoczaszki czy też rekonstrukcjami po urazach. Ich wiedza i umiejętności przydają się także w trakcie leczenia protetycznego oraz implantologicznego.

Kiedy należy iść na konsultację chirurgiczną?

Chirurg stomatologiczny zajmuje się poważniejszymi schorzeniami w jamie ustnej, dlatego to zwykle nasz dentysta zaleci konsultację chirurgiczną. Jednym z częstszych wskazań do wizyty u chirurga jest usunięcie zębów mądrości. W trakcie konsultacji chirurg stomatolog dokładnie zbada stan zębów, wykona niezbędne badania, opracuje plan leczenia. W przypadku bardzo pilnej sytuacji możliwe, że już w trakcie pierwszej wizyty przystąpi do leczenia.

Jakie zabiegi są wykonywane w ramach chirurgii stomatologicznej?

Mimo że chirurg stomatologiczny może przeprowadzić wiele różnych procedur, najczęściej wykonuje on zabiegi związane z usuwaniem zębów, czyli:

 • ekstrakcję zęba stałego (usuwanie), w tym zębów mądrości;
 • ekstrakcję zębów mlecznych.

Chociaż usunięcie zęba może nie wydawać się skomplikowane, chirurg stomatologiczny musi nauczyć się wielu technik, które wykorzystuje się w zależności od stanu pacjenta. Zwykle najbardziej problematyczne są ósemki, które wyrzynają się jako ostatnie. Z tego względu często mają za mało miejsca, przez co częściowo lub w całości zostają pod powierzchnią dziąsła (mowa o tzw. zębach zatrzymanych). Takie zęby należy usunąć, nawet jeśli nie sprawiają problemów bólowych. Zęby zatrzymane przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych, stłoczeń pozostałych zębów i wad zgryzu, co może wymagać leczenia ortodontycznego.

Pozostałe zęby stałe także mogą wymagać ekstrakcji, gdy leczenie zachowawcze lub endodontyczne nie jest w stanie uratować chorego zęba. Usunięcie zęba może być konieczne w przypadku:

 • zaawansowanej próchnicy, z którą nie poradzi sobie leczenie zachowawcze;
 • zaawansowanej paradontozy;
 • głębokiego złamania zęba;
 • przewlekłych stanów zapalnych tkanek okołopowierzchniowych.

Poza tym na fotel chirurga stomatologicznego trafimy, gdy trzeba:

 • przeprowadzić resekcję korzenia zęba – pozwala to na uniknięcie wyrwania zęba, gdy ząb nie nadaje się do leczenia endodontycznego;
 • usunąć zawiązek zęba;
 • naciąć ropień;
 • wykonać dłutowanie korzeni zębów – przeprowadza się je, gdy niemożliwa jest tradycyjna ekstrakcja zęba;
 • przeprowadzić hemisekcję, czyli odciąć połowę zęba z jednym korzeniem;
 • odciąć cały korzeń zęba, co w stomatologii nazywamy radektomią;
 • podciąć wędzidełka warg i języka;
 • usunąć torbiele korzeniowe;
 • skorygować kształt dziąseł;
 • przeprowadzić zabiegi plastyczne przygotowujące do uzupełnień protetycznych.

Jaki jest koszt leczenia chirurgicznego w stomatologii w Ostródzie?

Trudno oszacować całkowity koszt leczenia chirurgicznego, gdyż zależy on od stanu uzębienia pacjenta. Najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja z chirurgiem stomatologicznym, który oceni stan zdrowia jamy ustnej, zaplanuje leczenie i oszacuje jego koszt.

Z orientacyjnym cennikiem naszej kliniki można zapoznać się na naszej stronie internetowej, co pozwoli przynajmniej oszacować cenę za leczenie w ramach chirurgii stomatologicznej.

Cennik chirurgia stomatologiczna Ostróda

Chirurg stomatolog w Ostródzie: