Jesteś tutaj:

Ortodoncja Ostróda

Uśmiech jest niezwykle ważnym elementem naszego wyglądu. Bardzo powszechne wady zgryzu są częstą przyczyną kompleksów. Na szczęście można je skutecznie leczyć, stosując różnego rodzaju aparaty ortodontyczne. Dzięki temu nie tylko poprawiamy swój wygląd oraz samoocenę, ale także dbamy o zdrowie naszych zębów. Wady zgryzu, o czym często wielu z nas zapomina, nie są tylko defektem estetycznym, przyczyniają się również do problemów zdrowotnych zębów.

Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem wad zgryzu. Nieprawidłowości w uzębieniu jest naprawdę wiele, można wymienić chociażby:

  • tyłozgryz,
  • przodozgryz,
  • zgryz otwarty,
  • zgryz głęboki,
  • zgryz krzyżowy,
  • stłoczenia zębów.

Wady zgryzu należy leczyć, gdyż mogą być przyczyną różnych problemów zdrowotnych. Sprzyjają chociażby rozwojowi próchnicy. Mogą utrudniać prawidłowe przeżuwanie oraz oddychanie. Bardzo często osoby z nieprawidłowym zgryzem mają także wady wymowy.

Jak wygląda leczenie wad zgryzu w Ostródzie?

Skuteczne leczenie ortodontyczne zwykle jest czasochłonne oraz bywa dosyć kosztowne. Jednak oczywiście wszystko rozpoczyna się od diagnozy i konsultacji ortodontycznej. By opracować plan leczenia ortodontycznego, niezbędne jest wykonanie wielu badań diagnostycznych, np. zdjęcia cefalometrycznego czy skanu 3D jamy ustnej. Dzięki nim ortodonta jest w stanie dobrze ocenić wadę zgryzu, zaplanować leczenie i dopasować aparat ortodontyczny.

Leczenie ortodontyczne polega na zastosowaniu specjalnego, dostosowanego indywidualnie do każdego pacjenta aparatu ortodontycznego, który stopniowo koryguje wadę zgryzu. W większości przypadków potrzebne są regularne wizyty kontrolne, by ocenić postępy leczenia. Na szczęście wraz z rozwojem medycyny rozwija się także ortodoncja. Powstały nowoczesne rozwiązania, które umożliwiają leczenie wad zgryzu w stosunkowo szybki sposób przy minimalnej ilości wizyt kontrolnych u ortodonty.

Decydując się na leczenie ortodontyczne, warto postawić na klinikę, w której pracują doświadczeni ortodonci, tacy jak w Centrum Uśmiechu Medicover Ostróda.

Jakie są rodzaje aparatów ortodontycznych?

Nie istnieje jeden, uniwersalny rodzaj aparatu ortodontycznego, który wyleczy każdą wadę zgryzu. Leczenie ortodontyczne wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Możemy jednak wyróżnić 3 podstawowe rodzaje aparatów ortodontycznych:

  • Aparaty ruchome – stosowane głównie u dzieci. W przypadku dorosłych pacjentów mogą być stosowane jako wsparcie w leczeniu np. przed założeniem aparatu stałego.
  • Aparaty stałe – bardzo popularne, kojarzone zwykle z widocznymi metalowymi szynami na zębach. Istnieją także bardziej estetyczne wersje ceramiczne lub porcelanowe, które są prawie niewidoczne. Wykorzystuje się także stałe aparaty lingwalne zakładane po wewnętrznej stronie zębów.
  • Zdejmowane nakładki ortodontyczne – które stały się w ostatnich latach prawdziwym hitem. Są praktyczne niewidoczne, pacjent może sam je wymieniać, dzięki czemu potrzeba naprawdę niewiele wizyt kontrolnych u ortodonty, a na efekty leczenia nie trzeba długo czekać.
  • Aparaty retencyjne – które pomagają utrzymać efekty leczenia już po zakończonej terapii. Bardzo często zdarza się, że po leczeniu wada częściowo wraca. Dlatego warto zadbać o utrzymanie wyników często wielomiesięcznego noszenia aparatu.
Schemat ilustrujący różne możliwości leczenia ortodontycznego oferowanego przez dentystę w Ostródzie.

Jaki jest koszt leczenia ortodontycznego w Ostródzie?

Cena leczenia ortodontycznego uzależniona jest od kilku czynników, do których należą m.in. rodzaj i zakres wady zgryzu, a także typ aparatu, na jaki decyduje się pacjent. Pierwszym wydatkiem są badania diagnostyczne oraz konsultacja ortodontyczna. W trakcie leczenia niezbędne są także wizyty kontrolne. Jednak największy udział w kosztach ma sam aparat ortodontyczny, który może kosztować kilka-kilkanaście tysięcy złotych. Oczywiście cena aparatu zależy od jego rodzaju oraz materiałów, z których zostanie wykonany. W przypadku aparatów stałych, wersje bardziej estetyczne i mniej widoczne są droższe od standardowego aparatu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym cennikiem – Cennik ortodoncja Ostróda.

Ortodonta w Ostródzie: