Jesteś tutaj:

Fizjoterapia stomatologiczna Ostróda

Fizjoterapia kojarzy się z leczeniem bólu pleców, kolana lub też poważnej kontuzji. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę, że można iść do fizjoterapeuty stomatologicznego, którzy przywróci prawidłowe napięcie mięśni układu stomatologicznego. Wiele dolegliwości takich jak: bóle głowy, szczękościsk czy szumy w uszach, można wyleczyć właśnie dzięki fizjoterapii stomatologicznej. Fizjoterapeuci stomatologiczni nie są jeszcze zbyt popularni w Polsce, jednak w naszej klinice Centrum Uśmiechu Ostróda możesz skorzystać z pomocy tego specjalisty.

Czym jest fizjoterapia stomatologiczna?

Ludzkie ciało stanowi system naczyń połączonych. Z tego względu szukając źródła problemu zdrowotnego lub bólu, należy spojrzeć na cały organizm. Bardzo często przyczyna bólu znajduje się w zupełnie innym miejscu niż pierwotnie by się wydawało. Fizjoterapeuta stomatologiczny bardzo dobrze zdaje sobie z tego sprawę, dlatego pracując z pacjentem, nie skupia się jedynie w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. W trakcie pracy angażuje często całe ciało pacjenta.

Fizjoterapia stomatologiczna zajmuje się przywróceniem prawidłowego napięcia mięśni okolic ust oraz przywróceniem prawidłowej ruchomości stawów skroniowo-żuchwowych. Często stanowi uzupełnienie leczenia ortodontycznego oraz protetycznego. Praca z fizjoterapeutą stomatologicznym pozwala na pozbycie się wielu różnych dolegliwości. Najczęściej ma ona formę masażu (terapia manualna).

Jak przebiega wizyta u fizjoterapeuty stomatologicznego?

Pierwsza konsultacja u fizjoterapeuty stomatologicznego polega na dokładnym wywiadzie z pacjentem oraz przeprowadzeniu kilku wstępnych badań. Jest to niezbędne, by postawić odpowiednią diagnozę i zaplanować dalsze leczenie.

Leczenie przez fizjoterapeutę stomatologicznego najczęściej polega na terapii manualnej, czyli masażu. Podczas zabiegu mobilizowane są tkanki miękkie, stawy oraz krążki stawowe.

Lekarz może wykorzystać także kinesiotaping, w trakcie którego używa się specjalnych taśm. Odpowiednio wykorzystane taśmy rozluźniają powięź międzymięśniową oraz mięśnie, a także zmniejszają ból. Warto jednak wiedzieć, że u niektórych pacjentów potrzebna jest też fizykoterapia, czyli stymulowanie ciała pacjenta między innymi delikatnym prądem, temperaturą, laserem czy polem magnetycznym.

Praca fizjoterapeuty stomatologicznego w gabinecie jest bardzo ważna, jednak równie istotna jest samodzielna praca pacjenta w domu. Specjalista dokładnie instruuje swojego pacjenta, jakie ćwiczenia powinien wykonać w domu, za pomocą swoich rąk lub np. kauczukowej piłeczki.

Kobieta jest w trakcie czyszczenia zębów i leczenia implantologicznego u dentysty w Ostródzie.

Kiedy warto się udać do fizjoterapeuty stomatologicznego?

Pacjenci bardzo często nie zdają sobie sprawy, że problemy, z którymi się borykają, mogą zostać skutecznie rozwiązane w gabinecie fizjoterapeuty stomatologicznego. Istnieje szereg objawów sugerujących potrzebę terapii u fizjoterapeuty stomatologicznego. Należą do nich między innymi:

  • częste bóle głowy i szyi,
  • migreny,
  • nadwrażliwość zębów,
  • szczękościsk,
  • ból i stany zapalne uszu,
  • szumy, piski i bóle uszne,
  • ból skroni i szczęki i żuchwy,
  • ból “zdrowych” zębów,
  • ból odczuwany za gałką oczną,
  • zaburzenia połykania – uczucie guli w gardle,
  • trzaski, przeskoki w stawach skroniowo – żuchwowych i ograniczona ich ruchomość.

Ponadto należy wiedzieć, że konsultację u specjalisty od fizjoterapii stomatologicznej powinny rozważyć osoby:

  • z bruksizmem;
  • które doznały urazu mechanicznego w obrębie głowy, czaszki, kręgosłupa szyjnego;
  • nawykowo żujące gumę, czy obgryzające paznokcie;
  • z nieprawidłową postawą ciała, skutkującą nadmiernym napięciem mięśni żucia;
  • po zabiegach chirurgicznych w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy fizjoterapia stomatologiczna pomoże osobie z bruksizmem?

Bardzo wiele osób cierpi z powodu bruksizmu, czyli patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami. Zwykle problem ten nasila się w nocy, podczas snu, jednak w ciągu dnia także występuje. Konsekwencją bruksizmu jest nadmierne ścieranie się zębów, co negatywnie wpływa na stan ich zdrowia oraz na estetykę uśmiechu.

Przyczyn bruksizmu może być wiele: wady zgryzu, braki w uzębieniu oraz stres, na który cierpi wielu z nas. Gdy się stresujemy, całe nasze ciało jest bardziej napięte, co prowadzi do różnych dysfunkcji.

Bruksizm można wyleczyć właśnie przez fizjoterapię stomatologiczną. Odpowiednie masaże, prawidłowy oddech, skutecznie rozluźnia napięte mięśnie. Do leczenia bruksizmu warto jednak podejść holistycznie. Jeśli jego przyczyną były braki zębowe lub wady zgryzu, należy skorzystać nie tylko z pomocy fizjoterapeuty stomatologicznego, ale także innego specjalisty. Z kolei, gdy przyczyną zaciskania i zgrzytania zębami był stres, należy zredukować przyczyny stresu. Można skorzystać z terapii lub znaleźć własny sposób na odstresowanie się. Dopiero wyeliminowanie wszystkich źródeł bruksizmu pomoże przywrócić mięśniom prawidłowe napięcie na stałe i zahamować ścieranie zębów.

Jeśli i Ty czujesz, że zbyt często mimowolnie zaciskasz szczękę lub pojawia się nawracający ból głowy oraz karku, to koniecznie skorzystaj z konsultacji specjalisty. Zgłoś się już dziś do fizjoterapeuty stomatologicznego!

Fizjoterapeuta stomatologiczny w Ostródzie: