Jesteś tutaj:

Leczenie kanałowe Ostróda

Wśród pacjentów leczenie kanałowe zębów owiane jest złą sławą. Kojarzy się z bólem, wysokimi kosztami i długą wizytą w gabinecie dentystycznym. Oczywiście nie jest to jeden z najprzyjemniejszych zabiegów, które może wykonać dentysta, ale dobrze przeprowadzona endodoncja nie musi być bolesna, a pozwala uniknąć ekstrakcji chorego zęba i późniejszych komplikacji związanych z brakiem w uzębieniu.

Czym jest leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zazwyczaj przeprowadza się, gdy próchnica jest bardzo zaawansowana i zainfekowała miazgę, czyli żywą tkankę zęba. Celem tego zabiegu jest usunięcie chorej lub martwej miazgi zębowej z komory i kanałów zębowych, dezynfekcja kanałów zębowych, szczelne ich wypełnienie oraz odbudowa korony zębowej lub założenie korony protetycznej, gdy odbudowa kompozytem jest niemożliwa. Ząb po leczeniu kanałowym jest martwy, ale pacjent nadal go ma i powinien dobrze o niego dbać, tak samo, jak o swoje pozostałe zęby.

Leczenie kanałowe może być konieczne także, gdy doszło do poważnego urazu mechanicznego, w wyniku którego miazga zębowa zaczęła obumierać. Często też zdarza się, że kanały nie zostały szczelnie wypełnione podczas pierwszego zabiegu i potrzebne jest powtórne leczenie kanałowe.

Jak przebiega leczenie kanałowe?

Pierwszym etapem leczenia jest oczywiście diagnoza. Stomatolog najpierw ocenia stan zęba i wykonuje niezbędne badania, np. zdjęcie RTG zęba, na którym widzi czy miazga została zainfekowana oraz ocenia liczbę i kształt kanałów zębowych.

Gdy leczenie endodontyczne jest konieczne, dentysta „otwiera” ząb, usuwa zmiany próchnicowe oraz miazgę zębową. Następnym krokiem jest opracowanie kanałów zębowych, czyli usunięcie resztek chorej tkanki i ich dokładna dezynfekcja. Po tym etapie kanały zostają szczelnie wypełnione, co chroni je przed ponownym atakiem bakterii. By ocenić szczelność wypełnienia często wykonuje się zdjęcie rentgenowskie. Jeśli wszystko jest w porządku, można odbudować koronę kompozytem lub założyć koronę protetyczną.

W wielu placówkach wykonuje się także leczenie kanałowe pod mikroskopem, które jest zdecydowanie dokładniejsze od klasycznego. Tak jest też w Centrum Uśmiechu w Ostródzie. W niektórych przypadkach mikroskop jest wręcz niezbędny, np. gdy kanały są bardzo zakrzywione i wąskie lub do wnętrza zęba dostało się ciało obce. Mikroskop endodontyczny przydaje się także w:

  • lokalizacji ujść kanałów;
  • przypadku powtórnego leczenia kanałowego;
  • leczeniu perforacji.

Gdzie warto leczyć kanałowo zęby w Ostródzie?

Gdy konieczne jest leczenie kanałowe, warto wybrać doświadczonego endodontę, który pracuje w dobrze wyposażonej placówce. W Centrum Uśmiechu w Ostródzie dbamy o jakość sprzętów naszych gabinetów. Posiadamy między innymi:

  • wysokiej klasy mikroskop endodontyczny;
  • ENDOMASTER – urządzenie wysokiej klasy do mechanicznego opracowania kanałów korzeniowych, które pozwala szybko i dokładnie opracować kanał z jednoczesnym pomiarem długości;
  • ENDOMETR RAYPEX V – niezbędny w każdym gabinecie służy do pomiaru długości roboczej kanału podczas leczenia endodontycznego (kanałowego) – umożliwia precyzyjne opracowanie kanału do samego wierzchołka bez podrażnienia okolicznych tkanek.

Jaki jest koszt leczenia endodontycznego?

Trudno ocenić cenę leczenia kanałowego, gdyż na jego koszt wpływa wiele czynników. Podstawowym jest liczba kanałów zębowych, które trzeba wypełnić – im jest ich więcej, tym cena rośnie. Czy pacjent będzie chciał znieczulenie, czy nie? Trzeba także uwzględnić czy do zabiegu będzie wykorzystywany mikroskop. Leczenie kanałowe z mikroskopem jest droższe od tradycyjnego. Z orientacyjnym cennikiem Centrum Uśmiechu Medicover w Ostródzie można zapoznać się na naszej stronie internetowej: Cennik leczenie kanałowe Ostróda.

Badanie i diagnoza

Pierwszym krokiem, jeszcze zanim rozpocznie się właściwe leczenie endodontyczne, jest odpowiednia diagnostyka. Lekarz stomatolog dokładnie obejrzy ząb, sprawdzi, jak głęboko dosięga próchnica i zleci wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, by móc rzetelnie ocenić stan chorego zęba. Zdjęcie RTG lub pantomogram są niezbędne, ponieważ dzięki nim dentysta wie, ile kanałów zębowych ma chory ząb, może także ocenić ich wygląd i kształt. Wiedza o tym, w jaki sposób kanały są np. zakrzywione, jest kluczowa podczas zabiegu.

Gdy lekarz stwierdzi, że leczenie kanałowe jest konieczne i istnieją ku temu wystarczające, zdrowotne warunki, rozpoczyna odpowiednią procedurę. Niestety nie zawsze chory ząb kwalifikuje się do leczenia endodontycznego. Gdy doszło do zaniku kości wokół korzenia lub pęknięcia korzenia, endodoncja (leczenie kanałowe) nie może zostać przeprowadzona. Wtedy konieczny jest ostateczny zabieg stomatologiczny – ekstrakcja, czyli usunięcie zęba, ponieważ takiego stanu nie da się już wyleczyć.

Jakie są przeciwskazania do leczenia kanałowego?

  • Rozległe zniszczenia ścian zęba.
  • Głębokie uszkodzenia ozębnej.
  • Pęknięcie korzenia.
  • Niektóre choroby.

Endodonta w Ostródzie: