Jesteś tutaj:

Higienizacja i profilaktyka Ostróda

Profilaktyka stomatologiczna jest niezwykle ważną częścią świadomej pielęgnacji zębów. Oczywiście domowe oczyszczanie zębów jest bardzo istotne, jednak nie zapobiegnie odkładaniu się płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego, które bardzo szkodzą zdrowiu zębów. Dzięki higienizacji w gabinecie stomatologicznym skutecznie oczyścimy zęby z przebarwień, osadów, płytki i kamienia nazębnego.

Dlaczego warto wykonywać profilaktyczne zabiegi stomatologiczne?

Świadomi pacjenci z pewnością wiedzą jak ważna jest profilaktyka stomatologiczna dla zdrowia ich zębów i jamy ustnej. Niestety zdecydowana większość z nas uważa, że dla odpowiedniej pielęgnacji zdrowia zębów wystarczy ich regularne szczotkowanie. Oczywiście codzienne mycie zębów, używanie płynów do płukania ust oraz stosowanie nici dentystycznej to bardzo dobre nawyki i nie należy z nich rezygnować. Jednak mimo wszystko są niewystarczające. Nawet jeśli bardzo dobrze dbamy o higienę jamy ustnej w domowych warunkach, płytka nazębna oraz kamień i tak się osadzają. Nie jesteśmy w stanie całkowicie temu zapobiec.

Jak wiadomo, nadmiar płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego negatywnie wpływają na kondycję zębów. Przyczyniają się między innymi do podrażnienia dziąseł, rozwoju próchnicy oraz paradontozy. Regularne wizyty kontrolne pozwalają zatem na szybkie wykrycie niepokojących zmian w obrębie jamy ustnej oraz wyleczenia ich. Natomiast zabiegi profilaktyczne wykonywane w gabinecie dentystycznym znacząco zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych chorób zębów. Oznacza to więc, że świadome dbanie o zdrowie jamy ustnej pozwala uniknąć bolesnego i często kosztownego leczenia. Pacjenci, którzy regularnie odwiedzają swojego dentystę, znacznie dłużej cieszą się pięknymi, zdrowymi zębami niż osoby, które zaniedbują odpowiednią pielęgnację uzębienia.

Schemat ilustrujący etapy prochinii w stomatologii.

Na czym polega higienizacja zębów?

Podstawowym zabiegiem stomatologicznym jest higienizacja zębów, która składa się z kilku etapów. W zależności od aktualnych potrzeb można wykonać wszystkie etapy lub tylko część z nich. Zatem na czym dokładnie polega higienizacja?

Podczas higienizacji zęby zostają dokładnie oczyszczone z płytki nazębnej oraz kamienia nazębnego. Z zębów znikają także nieestetyczne przebarwienia, które powstały np. poprzez picie kawy, ciemnej herbaty czy palenie papierosów.

Higienizację warto wykonywać dwa razy w roku, wtedy zadowalający efekt utrzyma się przez długi czas. Decydując się na regularne zabiegi profilaktyczne, nie wolno jednak zapominać o codziennej, dokładnej higienie zębów w domu. Pamiętajmy zatem, że higienizacja jest uzupełnieniem domowej pielęgnacji, gdyż szczotkując zęby, nie pozbędziemy się wszystkich nieczystości z płytki, jak również nie usuniemy kamienia nazębnego.

Co wchodzi w skład pełnej higienizacji zębów?

Jak wspomniano wyżej na pełną higienizację składa się kilka zabiegów. Oto one:

  • Skaling zębów – polega na usunięciu kamienia nazębnego, który zgromadził się na powierzchni zębów (głównie w okolicy dziąseł) i przestrzeniach międzyzębowych. Wyróżniamy skalling naddziąsłowy oraz poddziąsłowy. Ten pierwszy wykonuje się na koronach zębowych, drugi natomiast na korzeniach zębowych.
    Pacjenci z rozrusznikiem serca, pourazowym odklejaniem siatkówki oraz kobiety w ciąży, to osoby, u których mogą wystąpić przeciwskazania do przeprowadzenia tego rodzaju zabiegu.
  • Piaskowanie zębów – proces ten polega na mechanicznym usunięciu przebarwień oraz płytki nazębnej. Wykorzystuje się do tego specjalną piaskarkę, z której pod ciśnieniem wydobywa się strumień wody, powietrza i piasku stomatologicznego. Zabieg ten jest całkowicie bezpieczny dla szkliwa i skutecznie usuwa płytkę nazębną i przebarwienia.
    Osoby chore na astmę lub pylicę, uczulone na sodę oraz z ranami w jamie ustnej powinny zrezygnować z piaskowania zębów.
  • Polerowanie zębów – zabieg ten wykonuje się zwykle po piaskowaniu zębów. Dzięki polerowaniu powierzchnia zębów zostaje wygładzona, w efekcie czego istnieje mniejsza szansa na odkładanie się nalotów na koronach zębowych. Maleje także ryzyko rozwoju próchnicy.
  • Fluoryzacja zębów – jest to ostatni etap higienizacji. Na zęby nakłada się środek bogaty we fluor, który wbudowuje się w szkliwo zębów i wzmacnia je. Dzięki fluoryzacji zęby są odporniejsze na działanie bakterii próchnicotwórczych i nadwrażliwość szyjek zębowych.

Jaki jest koszt zabiegów profilaktycznych w gabinecie dentystycznym w Ostródzie?

Zabiegi profilaktyczne, chociaż nie należą do najtańszych i tak są tańsze niż leczenie zębów, dlatego nie warto z nich rezygnować. Chcąc wykonać pełną higienizację wszystkich zębów, trzeba się przygotować na koszt kilkuset złotych. Często jednak pacjenci decydują się tylko na część zabiegów, wówczas oczywiście cena jest niższa.

W Centrum Uśmiechu Medicover Ostróda mamy dwa pakiety oczyszczania zębów. Pierwszy składa się z pełnej higienizacji, drugi ze skallingu i polerowania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym cennikiem: Cennik higienizacja zębów Ostróda.

Profilaktyka w stomatologii - dlaczego warto?

Stomatologia estetyczna to dział stomatologii zajmujący się przede wszystkim wyglądem uzębienia, ale także pośrednio ich zdrowiem. Dysponuje szeregiem zabiegów, które mogą sprawić, że uśmiech będzie równy, lśniący i jasny, o jednolitym kolorycie. By zapewnić pacjentom zęby, będące wspaniałą ozdobą twarzy, specjaliści dysponują profesjonalnym sprzętem i ogromnym zasobem wiedzy i doświadczenia.

Wśród metod na poprawę zdrowia i estetyki uśmiechu znajdują się między innymi takie zabiegi profilaktyczne jak skaling, piaskowanie, fluoryzacja, polerowanie, czyli ogólnie mówiąc – higienizacja. Na czym polegają i kto powinien z nich skorzystać?

Higienistka stomatologiczna w Ostródzie: