Jesteś tutaj:

Stomatologia
dziecięca Ostróda

Na rodzicach spoczywa ogromna odpowiedzialność, muszą nauczyć swoje dzieci naprawdę wielu rzeczy. W tym także muszą oni pomóc dziecku wyrobić dobre nawyki związane z dbaniem o zdrowie zębów i jamy ustnej. Rodzice powinni także pokazać dziecku, że dentysty nie należy się bać. Można to zrobić na wizycie adaptacyjnej u stomatologa dziecięcego.

Czym zajmuje się pedodoncja?

Pedodoncja, lepiej znana jako stomatologia dziecięca, najogólniej mówiąc, zajmuje się zębami dzieci. Znaczące różnice między jamą ustną i zębami dorosłych i dzieci sprawiły, że w stomatologii wyodrębniono osobną dziedzinę przeznaczoną właśnie do leczenia dziecięcych zębów.

Stomatolog dziecięcy musi mieć wiedzę z zakresu ząbkowania, profilaktyki próchnicy, wad zgryzu, chorób błony śluzowej. Wie, w jaki sposób należy leczyć zęby mleczne oraz niedojrzałe zęby stałe małych pacjentów. Dzieci są także stosunkowo trudnymi pacjentami. Często boją się dentysty i nie współpracują z lekarzem, dlatego pedodonci uczą się także odpowiedniego podejścia do swoich wymagających pacjentów. Dobry stomatolog dziecięcy potrafi wyleczyć zęby oraz sprawić, że wizyta w gabinecie stomatologicznym będzie dla malucha przyjemna.

Młody chłopak otrzymujący implanty dentystyczne w gabinecie stomatologicznym.

Dlaczego warto zdecydować się na wizytę adaptacyjną?

Wizyta adaptacyjna dziecka u dentysty jest niezwykle ważna i może znacząco ułatwić proces leczenia zębów dziecka w przyszłości. Celem takiej wizyty jest zapoznanie dziecka z dentystą i gabinetem stomatologicznym. W trakcie wizyty adaptacyjnej lekarz oswaja pacjenta z różnymi narzędziami stomatologicznymi, bada zęby dziecka, przyzwyczaja pacjenta do różnych działań, które wykonuje w trakcie pracy. Oczywiście odpowiada także na pytania oraz może poinstruować dziecko i rodzica, jak należy dbać o zęby. Najlepiej, jeśli wizyta adaptacyjna odbywa się zanim dziecko potrzebuje leczenia stomatologicznego.

Dzięki dobrze przeprowadzonej wizycie adaptacyjnej dentysta nie kojarzy się źle małemu pacjentowi. Dziecko nie będzie się bało dentysty oraz będzie spokojniejsze, gdy nadejdzie czas leczenia zębów. Warto także pamiętać, że dziecko, które nie boi się dentysty, wyrośnie na dorosłego, który nie będzie unikał stomatologa.

Jakie zabiegi dentystyczne wykonuje stomatolog dziecięcy?

Pedodoncja skupia się głównie na profilaktyce, dzięki temu pozwala uniknąć późniejszych, poważnych problemów z uzębieniem najmłodszych. Wśród działań profilaktycznych możemy wymienić:

  • Lakierowanie zębów – w trakcie tego zabiegu pokrywa się zęby lakierem, a on wzmacnia szkliwo, przez dużą zawartość fluoru, który uwalnia się bezpośrednio do tkanki zębowej, więc zabieg jest bezpieczny.
  • Lakowanie zębów – polega na uzupełnianiu naturalnych zagłębień w zębach. Zabieg ten zapobiega rozwojowi próchnicy. Warto go wykonać krótko po wyrżnięciu się zęba.
  • Fluoryzacja na łyżkach – jest wykonywa najwcześniej u dzieci, które skończyły osiem lat. Na łyżki nakłada się preparat z fluorem, które są umieszczane w jamie ustnej pacjenta. Zabieg trwa kilkanaście minut.

Zabiegi profilaktyczne, chociaż są ważne, często mogą okazać się niewystarczające. Dzieci zwykle zaniedbują higienę jamy ustnej. Niedokładnie myją ząbki lub nie robią tego wcale. Spożywają również często duże ilości słodyczy oraz piją sporo słodkich napojów, które negatywnie wpływają na zdrowie ich zębów. Dlatego tak ważne jest ich pilnowanie. A gdy to nie wystarczy, to należy udać się na wyleczenie próchnicy.

Jak dokładnie wygląda leczenie stomatologiczne u dzieci?

Leczenie zębów dzieci z próchnicy wygląda podobnie jak w przypadku zębów dorosłych, jednak praktycznie zawsze małym pacjentom podaje się znieczulenie. Gdy u dziecka wykryje się próchnicę, stomatolog dziecięcy oczyszcza ubytek próchnicowy, boruje ząb i zakłada wypełnienie, potocznie zwane plombą. Wypełnienia w zębach mlecznych mogą mieć różne kolory. Dziecko często może wybrać barwę swojej plomby z kilkunastu różnych odcieni.

Pedodonci mogą również usunąć ząb mleczny, gdy nie nadaje się on do leczenia. Jednak robią to w ostateczności.

Młoda dziewczyna zakładająca implanty stomatologiczne w klinice stomatologicznej w Ostródzie.

Sedacja dla dzieci – stomatolog dziecięcy w Ostródzie

Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić, gdy dziecko mimo znieczulenia miejscowego nie chce współpracować ze stomatologiem. Otóż w niektórych gabinetach stomatologicznych, w tym w Centrum Uśmiechu Medicover w Ostródzie możliwe jest przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego z wykorzystaniem sedacji wziewnej.

Sedacja jest jednym z rodzajów znieczulenia, polega na podaniu dziecku gazu rozweselającego. Pod jego wpływem mały pacjent nie odczuwa bólu ani strachu, a jego świadomość jest ograniczona. Jednak, co istotne, kontakt z pacjentem cały czas jest zachowany. O zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu w sedacji wziewnej decyduje stomatolog.

Jaki jest koszt leczenia zębów dzieci w Ostródzie?

Koszt zabiegów wykonywanych przez stomatologa dziecięcego będzie różny, wszystko to w zależności od wybranej kliniki. Warto jednak wybrać dobrego pedodontę, który ma dobry kontakt ze swoimi pacjentami. Zaniedbanie zdrowia zębów w dzieciństwie często ma duży wpływ na stan zębów w dorosłym życiu. Orientacyjne koszty poszczególnych procedur można znaleźć na naszej stronie internetowej: Cennik stomatologia dziecięca Ostróda.

Stomatolog dziecięcy w Ostródzie: