Jesteś tutaj:

Protetyka
stomatologiczna Ostróda

Dzięki protetyce stomatologicznej pacjenci, którzy z różnych przyczyn utracili naturalne uzębienie, mogą odzyskać pełną funkcjonalność zgryzu. Uzupełnienie braków zębowych pozwala na swobodne jedzenie ulubionych potraw i poprawia komfort życia. Pacjenci, którzy zdecydowali się na leczenie protetyczne, zyskują pewność siebie i lepsze samopoczucie.

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Stomatologia jest bardzo rozległą dziedziną, którą można podzielić na wiele różnych specjalizacji. Każda z nich, choć są powiązane ze sobą, rozwiązuje inne problemy zdrowotne pacjentów. Celem protetyki stomatologicznej jest odtworzenie pierwotnych warunków zgryzowych. Dlatego w przypadku braków w uzębieniu lub znacznie uszkodzonych zębów, należy udać się do lekarza protetyka. Lekarz ten pomoże również w przypadku chęci poprawy estetyki uśmiechu. Leczenie protetyczne pozwala na poprawienie jakości życia oraz zapobiega zmianom w jamie ustnej, które pojawiłyby się bez uzupełnienia braków w uzębieniu. Protetyka sprawia, że wielu pacjentów odzyskuje swój uśmiech i ponownie cieszy się ulubionym jedzeniem.

Kiedy warto się wybrać do lekarza protetyka?

Chociaż powszechnie uważa się, że do protetyka chodzą głównie osoby starsze, które z wiekiem utraciły swoje zęby, to potrzeba pójścia do tego specjalisty może spotkać każdego, bez względu na ilość przeżytych lat. Leczeniu protetycznemu powinny poddać się osoby, które z jakiejś przyczyny, nieważne czy w wyniku zaniedbania, urazu czy wieku, straciły lub uszkodziły przynajmniej jeden ząb. Utrata nawet jednego zęba negatywnie wpływa na zdrowie jamy ustnej i może przyczynić się do wypadnięcia kolejnych. Pozostałe zęby mogą zacząć się przesuwać, są bardziej przeciążone, stają się podatniejsze na ścieranie, pękanie i kruszenie.

Czasami zdarza się też, że nie ma braków w uśmiechu, a po prostu chcemy zyskać bardziej estetyczne uzębienie – równy, biały uśmiech. Wtedy również warto zgłosić się do lekarza zajmującego się protetyką stomatologiczną.

Stomatologia zewoa.

Jak wygląda leczenie protetyczne w Ostródzie?

Mówiąc bardzo ogólnie leczenie protetyczne polega na uzupełnieniu braków w uzębieniu. W zależności od stanu pacjenta terapia będzie wyglądać inaczej.

Korony protetyczne Ostróda

W przypadku braku pojedynczego zęba stosuje się implanty, na które zakłada się koronę protetyczną – to najczęściej stosowane uzupełnienie protetyczne. Taką koronę można także założyć, gdy pacjent nie stracił zęba, ale jego korona jest bardzo zniszczona. Niekiedy, gdy uszkodzenia są naprawdę spore, koronę wzmacnia się za pomocą wkładu koronowo-korzeniowego.

Korony protetyczne cechują się dużą trwałością i estetyką. Można je wykonać z wielu materiałów, ale korony porcelanowe cieszą się największą popularnością, ponieważ najbardziej przypominają wyglądem i barwą naturalne uzębienie, w dodatku materiał jest przyjazny dla tkanek jamy ustnej.

Licówki Ostróda

Innym popularnym uzupełnieniem protetycznym są licówki. Wykorzystuje się je, gdy pacjentowi zależy na poprawie wyglądu zębów, które nie są zbyt zniszczone. Licówki to cienkie nakładki, które mocuje się na zębach. Założenie licówek może być dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów takich jak:

  • ukruszone zęby;
  • nierówny kształt zębów;
  • nieestetyczny koloryt zębów;
  • diastema (szpara między jedynkami).

Protezy zębowe i mosty protetyczne w Ostródzie

Kiedy pacjent ma większe ubytki w uzębieniu, lekarz protetyk może zaproponować mu stałe lub ruchome uzupełnienia protetyczne. Stałych, jak sama nazwa wskazuje, nie da się wyjąć z jamy ustnej. Należą do nich na przykład mosty oraz wspomniane wcześniej korony. Most protetyczny składa się z kilku koron protetycznych osadzonych na zębowych filarach i połączonych ze sobą przęsłami. By go założyć, konieczne jest oszlifowanie własnych, zdrowych zębów, ale most można założyć również na implantach.

Uzupełnienia protetyczne ruchome pacjent może samodzielnie wyjąć z ust. Są to różne rodzaje protez zębowych wykonanych z akrylu, które mogą być całościowe lub częściowe.

Protezy zębowe mają wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

  • stosunkowo niską cenę;
  • funkcjonalność – pacjent może jeść praktycznie każdy produkt spożywczy;
  • możliwość dostawienia zęba do protezy;
  • możliwość odbudowy pojedynczych zębów zniszczonych przez próchnicę lub uraz oraz całych łuków zębowych.

Decydując się na protezę zębową, należy jednak pamiętać, że konieczne jest dbanie o jej higienę – tak, by mogła służyć przez wiele lat.

Jak dbać o uzupełnienia protetyczne?

O stałe uzupełnienia protetyczne należy dbać jak o swoje naturalne zęby, czyli dokładnie je szczotkować, stosować nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej.

Protezy zębowe natomiast wymagają nieco innej pielęgnacji. Należy je odpowiednio przechowywać (protezy nie powinniśmy nosić 24h na dobę), w suchym, czystym pojemniku, a nie w szklance z płynem. Ponadto należy je dokładnie myć, delikatnymi szczoteczkami i specjalną pastą do protez.

Jaki jest koszt leczenia protetycznego w Ostródzie?

Każdy pacjent protetyczny jest traktowany indywidualnie. Koszt leczenia zależy od stanu uzębienia pacjenta oraz rodzaju użytych uzupełnień protetycznych i materiałów, z których będą wykonane. Na naszej stronie można zapoznać się z orientacyjnym cennikiem, który pozwoli oszacować przewidywaną cenę za leczenie protetyczne. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie konsultacja u protetyka, który zaplanuje leczenie i poda przewidywany koszt.

Cennik protetyka stomatologiczna Ostróda

Protetyk stomatologiczny w Ostródzie: